Yeni Yılınız Kutlu Olsun

Yeni Yılınız Kutlu Olsun

Yeni yılın  neşe ve mutluluk getirmesi dileğiyle ..en içten sevgilerimle. aksekim.net...

Devamını oku...>>

Ben Akseki'yim…

Ben Akseki'yim…

Toroslar’ın mekânı, Akdeniz’in zamanı Akseki’de bedene bürünüyor… Ben Akseki'yim… ...

Devamını oku...>>

Akseki'de taş ocağı eylemi

Akseki'de taş ocağı eylemi

Antalya'nın Akseki İlçesi'nde 9 mahallenin ortasına taş ocağı yapılmasına karşı çıkan mahalleli ve çevreciler eylem yaptı. ...

Devamını oku...>>

Tarihi sit alanına taş ocağı

Tarihi sit alanına taş ocağı

Tarihi sit alanına taş ocağı Antalya'nın Akseki İlçesi'nde bir taş ocağı firmasına ruhsatlandırılan 99.8 hektarlık alanın önemli bölümünde tarihi kalıntılara rastlanınca Sit alanı ilan edildi. Köyl...

Devamını oku...>>

Akseki, 'Tozseki' olmasın

Akseki, 'Tozseki' olmasın

ANTALYA'nın Akseki İlçesi'nde 9 mahallenin ortasındaki Asar Tepesi'ne taş ocağı açılmasını önlemek amacıyla çevreciler ve bölge halkının katıldığı bir toplantı yapıldı. ...

Devamını oku...>>

Akseki'de taş ocağına tepki

Akseki'de taş ocağına tepki

Antalya'nın Akseki İlçesi'nde 9 mahallenin ortasına kurulması planlanan taş ocağı tepkiye neden oldu ...

Devamını oku...>>

Aroma Dağ Koşusu Yapıldı

Aroma Dağ Koşusu Yapıldı

Akseki Aroma Dağ Koşusu Yapıldı Aroma Dağ Koşusu yapıldı ANTALYA'nın Akseki İlçesi'nde Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından düzenlenen Aroma Dağ Koşusu büyük mücadeleye sahne oldu. ...

Devamını oku...>>

İşe alımlarda usulsüzlük iddiası

İşe alımlarda usulsüzlük iddiası

CHP Akseki İlçe Başkanı Hasan Kaya, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce ilçede yapılan işe alımlarda Ak Parti'ye üye olma zorunluluğu getirildiğini, geliri olmayan ihtiyaç sahipleri yerine vergi mükel...

Devamını oku...>>

Akseki'de Kuzu Göbeği Bereketi

Akseki'de Kuzu Göbeği Bereketi

Antalya'nın Akseki İlçesi'nde kuzu göbeği mantarı vatandaşın gelir kapısı oldu. ...

Devamını oku...>>

Türk Folklor Müzesi'ni Dünya Çocukları Açtı

Türk Folklor Müzesi'ni Dünya Çocukları Açtı

Antalya'nın Akseki İlçesi'nde 5 binin üzerinde materyalin sergilendiği Türkiye'nin ilk Folklor Müzesi, dünya çocuklarının katıldığı törenle açıldı. ...

Devamını oku...>>

Mucit Demirci Ustası

Mucit Demirci Ustası

Buzdolabından Tam Otomatik Kuluçka Makinesi Yaptı Antalya'nın Akseki İlçesi'nde oturan demirci ustası 53 yaşındaki Mustafa Parpucu, buzdolabı ve asansör motorundan tam otomatik kuluçka makinesi yap...

Devamını oku...>>

Türk Halk Kültürü Bu Müzede Sergilenecek

Türk Halk Kültürü Bu Müzede Sergilenecek

Antalya'nın Akseki İlçesi'nde bu ay açılması planlanan Türk Folklor Müzesi'nde, 5 binin üzerinde materyal sergilenecek. ...

Devamını oku...>>

Antalya- Konya Karayolu kardan kapandı

Antalya- Konya Karayolu kardan kapandı

Tarihler 10 Nisan'ı gösterirken Antalya-Konya karayolu yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle ulaşıma kapandı. ...

Devamını oku...>>

Vali Türker Akseki'de okul açtı

Vali Türker Akseki'de okul açtı

ANTALYA'nın Akseki İlçesi'nde hayırseverlerin desteğiyle yaptırılan Ali- Hasan Coşkun İlkokulu ile Emine- Ahmet Büküşoğlu Ortaokulu, Vali Muammer Türker'in katıldığı törenle açıldı. ...

Devamını oku...>>

Kara Atlas

Kara Atlas

Kara Atlas, Türkiye’nin yeni kanser haritası mı olacak 3 Şubat 2014, İstanbul  Greenpeace, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, kansere neden olan en önemli etmenlerden hava kirl...

Devamını oku...>>

Kardelenler Çiçek Açtı

Kardelenler Çiçek Açtı

ANTALYA`nın Akseki İlçesi`nde `Torosların gelinliği` olarak tanımlanan kardelenler, bu yıl yüzünü erken gösterdi.  ...

Devamını oku...>>


Ana Sayfa

SÜLEYMAN DEMİREL’LE TOPLANTI

40 Kişilik mühendis gurupla, 1991 yılı bahar aylarının birinde DYP Genel Merkezine gittik. DYP  daha sonra milletvekili olan bir arkadaşımız, bu toplantıyı organize etmişti.

Partinin genel başkanı olan Süleyman Demirel, siyasi yasaklı olmaktan 1987 yılında çıkmış, partiyi eski gücüne getirmenin, iktidar yapabilmenin çabası içindeydi. 1991 yılı Kasım ayında genel seçimler vardı.

Toplantıya gittiğimiz yer Akay yokuşundaki DYP Genel merkezi binası idi.

Bizi buradaki toplantı salonuna aldılar.

Ben ilk defa Başbakanlık yapmış, parti başkanı ile yakından görüşecektim.

Bu ziyarete gelenlerin hiçbirinin parti kimliği yoktu. Çoğunluğu MHP sempatizanı idi. Tamamı sağduyu sahibi olup, sağ yelpazede bütün partilere oy vermişlerdi.

Süleyman beyin konuşacağı kürsü ve yanında 4 sandalye vardı. Masanın üzerinde ise ses kaydedici olduğunu sandığım cihaz vardı.

Süleyman Bey salona geldiğinde saygı gereği ayağa kalktık. Bize oturmamızı söyledi ve yerimize oturduk.

Konuşmasına başlayan Süleyman Bey-“ Sevgili meslektaşlarım, hepinizde hoş geldiniz. Meslektaşlarımı burada görmekten mutluyum. Ama benim için siz halksınız. Burada sizin görüş ve düşüncenizi öğrenmek istiyorum. Dileyen arkadaşımız düşüncelerini dile getirsin. Bende daha sonra, sorulanları cevaplamaya çalışacağım.” Dedi.

Bunun üzerine gurubumuzdan yedi kişi söz aldı. Hatırlayabildiğim kadar şunlar söylenildi:

— Sayın başkanım. Siz 6 kere gidip 7 kere geldiğinizi söylüyorsunuz. Sağ düşünceli bir partinin de başkanısınız. Milli Eğitimi niye gerçekten milli hale getirmediniz?

— Sayın başkanım. Sol partiler iktidar olduklarında hiçbir sağ düşünceli insana görev vermiyorlar. Sağ partiler ise solcuları iş başına getiriyorlar. Tabiri caizse davul bizim boynumuzda, tokmak başkalarının elinde.

Bu durum sağ partiler için zafiyet değimli? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Guruptan diğerleri de değişik konularda görüşlerini dile getirdiler.

Süleyman Bey hem not alıyor, hem salonu gözlüyor, hem de ses kaydedici cihaza gözünün ucu ile bakıyordu.

Söz alma sona erince Süleyman Bey cevap verme faslına geçti.

“ Teşekkür ederim arkadaşlar. Önce şunu söyleyeyim. Burada bulunanların hiç birinin benim partimle uzaktan yakından ilgisi yok.

Erbakan’la ben Üniversiteden arkadaştık. Ben onu çok iyi tanırım. Erbakan benim hayatta tanıdığım en riyakâr insandır. “ Süleyman beye, Erbakan ile ilgili hiçbir şey sorulmamıştı. Erbakan’ın konuşmalarda adı bile geçmemişti.”

Ben Türkiye’yi ,adım adım gezdim. Halkımın çektiklerini, taleplerini, önceliklerini iyi bilirim.

Benim çocukluğumda Türkiye’de her yerde lise yoktu. Bu ülkenin çocukları okuyup, üniversiteye gidip, bir yerlere gelemiyordu. Bu ülkede liseleri ben açıp çoğalttım. Sizler benim açtığım liseleri bitirip, buralara geldiniz.

Ülke yönetiminde ergler ayrımı vardır. Ben iktidar oldum ama, devletin başına gelemedim. İktidar olmak ile her şeyi yapamıyorsunuz.

Meclis kürsüsünden defalarca Yüce Atatürk’ün ‘Hâkimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir’ sözünü dile getirdim. Dedim ki "gelin hâkimiyeti kayıtsız şartsız millete verelim. Milletin üzerinde güç olmasın."

Size soruyorum, tarih kitaplarında yazdığı gibi Abdülhamit kızıl sultan mı idi. Hayır değildi. Ben bunu biliyorum ama tarih kitaplarında bunu değiştirecek güce gelemedim.

Bir takım yetkiler elime geçecekken, darbe yapıp beni indirdiler. İstediğimi yapamadım.

1980 Eylül den önce olaylar oluyordu. Kenan Evrene dedim'ki  "Size her türlü yetkiyi vereyim. Bu kardeş kavgasını önleyin." Teklifime olumlu cevap vermediler.

Kenan Evren, 12 Eylül den sonra anarşiyi önlediklerini söyledi. Kardeşim, 12 Eylülden önce sen, kadastro müdürü mü idin? Niye o zaman anarşiyi önlemedin?

Daha sonrada konuşuyorsun. Buna kim inanır.

Ben Türkiye’de liberalizmin temsilcisi oldum. Dolayısı ile sağcılardan da, solculardan da oy aldım. Bu sebeple uygun bulduğum herkese görev verdim. Bunda bir zafiyet görmüyorum.

Sizi buradan uğurlarken, sizlere partimin proğramı ile tüzüğünü içine alan kitapları dağıtacağım.

Sizden ricam, bu kitapları okuyun. Parti programı ile tüzüğümüze eleştirileriniz olursa, bunu bizzat bana yazılı olarak iletin. Sizin eleştirilerinizi dikkate alarak, gerekirse yeniden düzenlemeler yapabilirim. “ Dedi.

Toplantı sonunda Sayın Demirel, toplantıya gelenleri uğurluyordu. Süleyman beyle kimi tokalaşıyor, kimi elini öpüyordu. Demirel tokalaştığı insanların yüzüne bile bakmıyordu. Tokalaşırken başka şeyler ile uğraşıyordu.

Bende öyle yaptım. Tokalaşmak için elimi uzatırken, başımı başka tarafa çevirdim.

Mustafa Yolcu

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

Zürafalar yüzemez.